Samsung, iPhone SE 4 için OLED panel teklifini reddetti

Apple‘ın ekonomik telefon seçeneği olan iPhone SE serisinin yeni üyesi iPhone SE 4, önemli yeniliklerle geliyor. Tasarım olarak iPhone 14’ten ilham alan bu model, 6.1 inç büyüklüğünde bir LTPS OLED ekrana sahip olacak ve 60Hz ekran yenileme hızı sunacak. Ancak cihaz, arka tarafta tek kamera kurulumunu koruyacak gibi görünüyor.

Yeni modelde en çok konuşulan konulardan biri, OLED ekran panellerinin maliyeti oldu. Samsung Display, panelleri adet başına 30$’a sunmayı teklif etti ancak Apple bu fiyatı yüksek buldu ve teklifi reddetti. Bu durum üzerine Samsung, müzakere masasından çekildi. Apple’ın şimdi gözü, daha uygun fiyatlı bir alternatif arayışında, yani adet başına 25$’lık bir maliyetle Çinli üretici BOE’ye çevrildi. Ekranlar, akıllı telefonlarda en pahalı bileşenlerden biri olduğundan, Apple’ın bütçe dostu iPhone SE serisinde maliyetleri düşürme çabası anlaşılır bir durum.

Samsung, iPhone SE 4 için OLED panel teklifini reddetti

iPhone SE 4‘ün, yüz tanıma sistemi Face ID, daha iyi bir 48 MP arka kamera ve daha hızlı bir işlemci gibi özelliklerle gelmesi bekleniyor. Ancak ekran tedarikçisindeki bu değişiklik, üretim takvimlerini veya cihazın nihai perakende fiyatını etkileyebilir.

Apple, 2025 yılında iPhone SE 4’ü piyasaya sürmeye hazırlanırken, başlangıçta yaklaşık 15 milyon adet üretim yapmayı planlıyor. Yeni model, hem tasarım hem de donanım açısından önemli yenilikler vaat ediyor. Apple’ın, maliyetleri düşürmeye yönelik çabaları ve ekran paneli tedarikçisi konusunda yaşadığı zorluklar, bu yeni modelin piyasaya sürülüş sürecini önemli ölçüde etkileyebilir. Özellikle ekonomik bir seçenek sunma hedefiyle, teknoloji devinin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x